poniedziałek, 18 listopada 2013

"Puc, Bursztyn i goście" - na wiejskim podwórkuJedną z ulubionych lektur dla dzieci w klasie drugiej jest książka Jana Grabowskiego pt. "Puc, Bursztyn i goście". W klasie czytaliśmy dłuższe jej fragmenty, a niektóre dzieci same czytają tę książkę w domu.


Opowiada ona o mieszkańcach wiejskiego podwórka, którym życie upływało leniwie i beztrosko. Wszystko się zmieniło, gdy pewnego dnia z Warszawy przyjechały dwa rozpieszczone pieski: Mikado i Tiuzdej. Dzięki kundelkom: Bursztynowi i Pucowi, ci rasowi goście poznali uroki prawdziwego wiejskiego życia i przeżyły zabawne przygody.Dzieciom bardzo się podobały perypetie tych nieznośnych psiaków, a najbardziej awantura na podwórku, podczas której poszkodowani byli wszyscy mieszkańcy podwórka.Lektura stała się inspiracją dla dzieci, które wraz z rodzicami w domach wykonały przepiękne makiety wiejskich podwórek. Sylwetki zwierząt dzieci miały gotowe, ale do zrobienia całej makiety podwórka potrzeba było jeszcze wielu innych elementów. Tu właśnie wszyscy błysnęli pomysłami i talentami.
Na naszych podwórkach znalazły się domki, drzewa, obory, kurniki, ogródki warzywne, stawy, budy dla piesków, studnie, sznury z suszącym się praniem, a nawet wóz pełen siana i dawna toaleta.  W swoich makietach dzieci wykorzystały głównie materiały papiernicze, pudełka, a także materiały przyrodnicze, tj.: gałązki, listki, słomę, kamyki, muszelki, patyczki. Wszystkie podwórka utworzyły wielką, kolorową wieś. Dzieci już na pewno zapamiętają, co się może znaleźć na wiejskim podwórku.

Wiejskie podwórka


Wszystkie podwórka można obejrzeć powyżej klikając obrazek, a jest co oglądać, każde podwórko jest inne, każde ma w sobie coś wyjątkowego, a wszystkie są piękne.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Prace bardzo pomysłowe i świetnie wykonane:)super:)

Joanna Mańkowska pisze...

Zgadzam się, pomysły i wykonanie wspólne dzieci i rodziców, a efekty są zachwycające!
Pozdrawiam wszystkich autorów prac:)