czwartek, 1 maja 2014

Biało - czerwony majPrzed nami bardzo ważne święta państwowe.

1 maja - ŚWIĘTO PRACY
2 maja - ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ
3 maja - NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJIMiędzynarodowe Święto Pracy od ponad 100 lat obchodzimy 1 maja.
1 maja obchodzimy również rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.Święto Flagi Państwowej jest obchodzone 2 maja dopiero od 10 lat. 

To właśnie 2 maja 1945 roku żołnierze polscy, podczas zdobywania Berlina, zawiesili na murach tego miasta biało - czerwony sztandar.

Polskie barwy narodowe wywodzą się od barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła i bieli Pogoni (rycerza galopującego na koniu). Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, gdyż ważniejszy jest kolor godła niż tła.
W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe.

Wieszając tego dnia flagę manifestujemy w ten sposób swój patriotyzm oraz podkreślamy więź z własnym krajem. Zawsze pamiętajmy, aby flagę otoczyć należną czcią i szacunkiem.


3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki (Czteroletni) uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.Konstytucja jest najważniejszym dokumentem w państwie. Określa m.in. prawa i obowiązki obywateli. Znajdują się w niej również informacje dotyczące godła, flagi, hymnu i stolicy naszego państwa.


To doniosłe wydarzenie wielki polski malarz - Jan Matejko namalował na obrazie pt. "Konstytucja 3 Maja 1791 roku".


Jan Matejko "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"

Obraz przedstawia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wchodzącego do kościoła św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie Konstytucja zostanie zaprzysiężona przez Sejm. W tle obrazu widać Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję.

Uchwalenie Konstytucji zostało uznane za święto już w roku 1791, które z powodu niewoli kraju zostało zawieszone na długie lata. Do kalendarza świąt państwowych na stałe przywrócono je dopiero w 1990 roku.


W szczególnie podniosłej atmosferze odbywają się główne obchody Święta Konstytucje 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Towarzyszą im defilada wojskowa oraz 21 salw armatnich.
Są to święta radosne. W całej Polsce odbywają się wiosenne imprezy, koncerty, festyny i rodzinne majówki.

Życzę wszystkim miłego świętowania :)


Brak komentarzy: