wtorek, 16 czerwca 2015

W drużynie zuchowej


Kilkoro dzieci z naszej klasy należy do drużyny zuchowej. Niektórzy mają już za sobą kilka wyjazdów, inni dopiero zaczynają swoją harcerską przygodę. W  klasie poznaliśmy najważniejsze informacje dotyczące zuchów i harcerzy, a Krzysiek przyszedł do szkoły ubrany w harcerski mundur. Dzieci mogły się dowiedzieć, z jakich elementów składa się mundur, a Krzysiek opowiedział kilka ciekawostek związanych ze spotkaniami na zbiórkach, wyjazdach na biwaki i obozy.


Dzieci dowiedziały się też, że zuchem można zostać już w wieku od 6 do 10 lat. Gromadą zuchów zajmują się drużynowa lub drużynowy wraz z przybocznymi. Każda drużyna ma swoją nazwę oraz znak. Zuchy składają Obietnicę zuchową: "Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa zucha".


PRAWA ZUCHA:
  1. Zuch kocha Boga i Polskę.
  2. Zuch jest dzielny.
  3. Zuch mówi prawdę.
  4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
  5. Wszystkim jest z zuchem dobrze.
  6. Zuch stara się być coraz lepszy.
Po złożeniu przysięgi otrzymują piękny znaczek zuchowy przedstawiający dzielnego orła na tle słonecznego nieba z napisem ZUCH

Zdobywają też sprawności oraz gwiazdki zuchowe.
  • 1 gwiazdka – oznacza zucha wtajemniczonego
  • 2 gwiazdki – oznaczają zucha zaradnego
  • 3 gwiazdki – oznaczają zucha opiekuńczego
Zdobywanie sprawności wcale nie jest takie łatwe.

Na zakończenie Krzysiek zagrał na gitarze harcerską balladę, a dzieci chętnie ją zaśpiewały.
To była bardzo ciekawa prezentacja, dzieci uważnie słuchały opowieści naszych zuchów, a niektórzy nawet postanowili zapisać się do drużyny harcerskiej.

Przynależność do harcerzy to również bardzo dobry sposób na ciekawe i barwne spędzanie wolnego czasu, np. podczas wakacji. Pamiętajcie, że harcerze nigdy się nie nudzą, a wiele się uczą.


Czuj, czuj, czuwaj!

Brak komentarzy: