czwartek, 2 stycznia 2014

Krakowskie szopki
Tradycja wykonywania szopek krakowskich sięga początków XIX w. Tworzeniem dawnych szopek trudnili się rzemieślnicy krakowscy, a ich dzieła były kukiełkowymi teatrzykami służącymi do wystawiania widowisk o narodzeniu Chrystusa. Współczesne szopki powstają specjalnie na konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Konkurs odbywa się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Tego dnia od samego rana szopkarze ustawiają swoje dzieła na stopniach pomnika i prezentują je publiczności.
W samo południe w uroczystym korowodzie przenoszą je do sal wystawowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie są oceniane przez jury konkursu.
Trzy dni później dyrektor muzeum uroczyście ogłasza wyniki konkursu i otwiera pokonkursową wystawę, na której można obejrzeć wszystkie zgłoszone prace.

Ja dwa lata temu miałam okazję oglądać te przepiękne szopki i jestem pod ich wielkim wrażeniem.

Szopki Krakowskie

Dzieła krakowskich szopkarzy wcale nie przypominają szopek, które często oglądamy w kościołach podczas świąt Bożego Narodzenia. Są to lśniące wielopiętrowe budowle o strzelistych wieżach i niezwykle barwnej kolorystyce. Są zjawiskiem unikalnym występującym wyłącznie w Krakowie.

Największe szopki sięgają 3 metrów wysokości, a najmniejsze mają zaledwie kilka centymetrów.

Bez trudu rozpoznamy w szopkach złotą kopułę kaplicy Zygmuntowskiej z katedry na Wawelu, charakterystyczne elementy wieży kościoła Mariackiego, attyki Sukiennic, Bramę Floriańską, Barbakan itp.

Wawel

Sukiennice

Kościół Mariacki

BarbakanOprócz Świętej Rodziny, pastuszków oraz Trzech Króli niosących dary w szopkach można znaleźć postaci z krakowskich legend: Smoka Wawelskiego, Pana Twardowskiego, Lajkonika, a także hejnalistę z wieży Mariackiej, tańczące pary w strojach krakowskich oraz wiele postaci związanych z historią i kulturą Krakowa. Wszystkich, którzy będą mieli okazję być w Krakowie zachęcam gorąco do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy.

Jeżeli nie możesz osobiście pojechać do Krakowa, a chciałbyś odbyć taką podróż, strona internetowa http://krakow.pl/spacer może Ci to umożliwić. Oczywiście będzie to podróż wirtualna, ale strona jest fantastyczna.

Brak komentarzy: