czwartek, 8 listopada 2012

Narodowe Święto Niepodległości

„Polsko kochana,
dziś święto Twoje,
dlatego właśnie
ze sztandarem stoję.
 
W hołdzie żołnierzom,
w hołdzie wolności,
w hołdzie poczucia
ludzkiej godności.” W przededniu Narodowego Święta Niepodległości rozmawialiśmy w klasie o dziejach naszej ojczyzny. Dzieci dowiedziały się, skąd wywodzi się to święto i dlaczego jest tak ważne dla wszystkich Polaków. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania o rozbiorach Polski i 123 - letniej niewoli, aż do 11 listopada 1918 roku, kiedy to pod dowództwem Józefa Piłsudskiego żołnierze przepędzili zaborców, a Polska znowu pojawiła się na mapach Europy.

Przypomnieliśmy nasze symbole narodowe, wysłuchaliśmy hymnu państwowego "Jeszcze Polska nie zginęła", a później dzieci kolorowały godło z Białym Orłem na czerwonym tle.

Na koniec wszystkie godła zawisły na tablicy i przez jakiś czas będą dzieciom przypominały o czasach, kiedy inne dzieci nie mogły się uczyć w polskich szkołach, ani nawet mówić po polsku.Przypomnieliśmy też wiersz Władysława Bełzy pt. "Kto ty jesteś? Polak mały..." i już wszystko stało się jasne.
Czcimy to święto wieszając na budynkach biało - czerwone flagi, a we wszystkich miastach polskich odbywają się patriotyczne uroczystości. Polacy na znak radości przypinają do płaszczy biało - czerwone kotyliony.W naszym mieście takie uroczystości z udziałem władz miasta odbędą się w niedzielę 11 listopada po południu na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.Brak komentarzy: