czwartek, 28 listopada 2013

Andrzejki



Cztery brzydkie czarownice, jeden czarny kot.
Andrzejkowy wieczór pełen jest wróżb i psot.

Andrzejki to jeden z najbardziej magicznych wieczorów, który przypada z 29 na 30 listopada. Wszyscy wtedy chętnie sobie wróżą, bo dobra wróżba przepowiada nam dobrą przyszłość. Dawniej wróżono głównie w celach matrymonialnych, dzisiaj traktuje się te wróżby żartobliwie, z większą swobodą. Jest to też okazja do ostatniej przed Adwentem hucznej zabawy.

Najpopularniejsze wróżby:

  • Lanie wosku To jest oczywiście najbardziej popularna wróżba, ale można ją wykonywać TYLKO W OBECNOŚCI OSÓB DOROSŁYCH. Rozgrzany wosk, wlewamy przez dziurkę w kluczu do miski z zimną wodą. Kiedy wosk zastygnie, wyjmujemy go z wody i oświetlamy latarką tuż przy ścianie. Z cienia odczytujemy swoją wróżbę.



  • Czyj but pierwszy?
    Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów: ta osoba, której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż lub się ożenić.





  • A imię jego... jej...
    Na odwrocie dużego serca wypisane są imiona żeńskie, na odwrocie drugiego - imiona męskie. Trzeba przekłuć igłą serduszko w dowolnym miejscu i odczytać, na jakie imię trafiła szpilka.



My też wesoło bawiliśmy się w naszej klasie. Przeprowadziliśmy wróżby z kolorami, nazwami kwiatów, liczbami, "drzewko szczęścia", nazwy zawodów i z butami. 
Było naprawdę bardzo wesoło. 


A oto przysłowia na Andrzeja, które wróżą nam pogodę na najbliższą przyszłość:
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
  • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

Życzę wszystkim najlepszych wróżb i wesołej zabawy!

poniedziałek, 25 listopada 2013

Światowy Dzień Pluszowego Misia



Właśnie dzisiaj, 25 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

PRZYJACIEL MISIU

Wiadomo to na świecie nie od dziś:
najlepszym przyjacielem jest pluszowy miś!
Mięciutki, milutki, pachnący, kochany,
wieczorem i rano chętnie przytulany.

Bo misiu słucha, zrozumie, pocieszy,
smutną łezkę otrze, a potem rozśmieszy.
W szkole jest ze mną ten przyjaciel miły
i w trudnych momentach dodaje mi siły.

Gdy się rozchoruję, mam kaszel, gorączkę,
miś doda otuchy, potrzyma za rączkę.
Do snu ukołysze i zadba, by nocą
dobre sny mnie zawsze wspierały swą mocą.

Na wycieczce misiu też sprawdza się świetnie,
gdy przyjdą miesiące wiosenne lub letnie.
Czy gruby, czy chudy, czy duży, czy mały,
misiu do tulenia zawsze doskonały.


autor: Marzena Nowosielska


Dzieci z naszej klasy bardzo starannie przygotowały się do świętowania. Prawie wszyscy przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki (niektórzy nawet kilka), które towarzyszyły dzieciom przez cały dzień. Największego misia w tym roku przyniósł do szkoły Lonek, był on naprawdę wielki.

Kilkoro dzieci przygotowało kartki z kalendarza z datą 25 listopada.



To święto szczęśliwie zbiegło nam się z czytaniem i omawianiem lektury A. A. Milne`a pt. "Kubuś Puchatek", dlatego na początku zajęć wszyscy obejrzeli prezentację dotyczącą bohaterów książki.

Bawiliśmy się też wesoło w 10 pytań, a wszystkie pytania dotyczyły oczywiście naszych maskotek. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa przy muzyce, podczas której trzeba było zająć wolne krzesełko, zabawy z maskotkami w parach, zabawy bieżne itp.

Światowy Dzień Pluszowego Misia


Pomiędzy zabawami dzieci naśladując łakomego Puchatka częstowały się żelowymi "miśkami".


Wszyscy przez cały czas przytulali swoje miśki, bo po to one są - aby je przytulać, ściskać i kochać.

Na zakończenie zajęć dzieci wycinały kółka do pracy plastycznej - origami przedstawiające Stumilowy Las. Poniżej są już skończone prace.

Stumilowy Las



Dzisiaj w klasie było bardzo wesoło, nasze maskotki wprowadziły nas w radosny i zabawny nastrój.

WSZYSCY KOCHAMY NASZE MISIE!!!




Warto też obejrzeć fragment filmu o Kubusiu Puchatku pt. "Balonik".






wtorek, 19 listopada 2013

"Królestwo zwierząt"



Dnia 19 XI 2013 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. W interaktywnym kinie Cinema Park na warszawskim Bemowie uczestniczyliśmy w programie pt. "Królestwo zwierząt". Odwiedzaliśmy kolejno 6 sal, w których braliśmy udział w wyjątkowych doświadczeniach.
Dzięki technologii zastosowanej w Cinema Park mogliśmy wybrać się w niezwykłą podróż po świecie dzikich zwierząt.






Sala Muzyki - "Zwierzęce rozmowy"
W tej sali dzieci dowiedziały się, jak porozumiewają się między sobą zwierzęta. Nauczyły się prawidłowo odczytywać odgłosy przez nie wydawane, a także co w języku zwierząt oznacza warczenie, skowytanie, wycie czy ćwierkanie. Na koniec dzieci same naśladowały odgłosy niektórych zwierząt (foka, małpa, kogut) przy współbrzmieniu efektów dźwiękowych i świetlnych.

Sala Wyobraźni - "Dżungla Amazonii"
W tej sali dzieci wysłuchały bardzo ciekawego słuchowiska opowiadającego o grupie przyjaciół, którzy podczas lotu samolotem rozbili się w amazońskiej dżungli. Podczas tej przygody dzieci wraz z bohaterami poznały dzikie gatunki zwierząt zamieszkujących tamte tereny oraz panujące tam zwyczaje.

Sala 3 D - "Świat z lotu ptaka"
W tej sali dzieci założyły specjalne okulary i wspólnie z kluczem ptaków wybrały się w ekscytującą podróż do ciepłych południowych krajów podczas ich corocznych jesiennych podróży. Wszyscy mieliśmy wrażenie, iż wraz ze stadem ptaków wzbiliśmy się ponad chmury i szybowaliśmy w przestworzach. Dzieci dowiedziały się też, w jaki sposób  te niezwykłe zwierzęta pokonują wiele tysięcy kilometrów i jak orientują się w przestrzenie oraz dokąd lecą. Poznaliśmy też różne próby i sposoby ludzi na spełnienie odwiecznego marzenia o lataniu. 

Sala Inspiracji - "Gatunki zagrożone"
W tej sali dzieci obejrzały bardzo wzruszający film dokumentalny o małych orangutanach, które są krzywdzone przez jednych, a ratowane przez innych ludzi. Poznaliśmy ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili ratowaniu tych zagrożonych wyginięciem gatunków. Dzieci zobaczyły, jak małe orangutany, niczym małe dzieci, uczą się życia poczynając od pierwszych kroków, aż po umiejętności radzenia sobie w dzikiej dżungli, która jest ich naturalnym środowiskiem. Po obejrzeniu tego filmu wszyscy zdali sobie sprawę, jak bardzo człowiek niszczy środowisko naturalne zwierząt, co grozi w przyszłości zniszczeniem całej naszej planety. 


Sala Ruchu - "W głębinach oceanu"
W tej sali wzięliśmy udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów. Dotarliśmy do najciemniejszych i najzimniejszych miejsc w okolicach Arktyki, do kolorowych, tropikalnych lagun. Podczas tej wyjątkowej podróży towarzyszyły nam różne efekty specjalne, mogliśmy wszystko dokładnie obejrzeć, ale też poczuć na własnej skórze powiew wiatru, krople deszczu i inne wrażenia. Rzadko można z bliska oglądać piękne, kolorowe rafy koralowe, wieloryby lub groźne rekiny.


Sala Interakcji - "Akademia zwierząt"
W tej sali dzieci uczestniczyły w interaktywnej grze, podczas której odpowiadały na wiele interesujących pytań dotyczących zwierząt. Był to test sprawdzający wiedzę dzieci po obejrzeniu lub wysłuchaniu wiadomości we wszystkich salach. Każdy z uczestników otrzymał zdalnie sterowane urządzenie, za pomocą którego odpowiadał na pytania przedstawione na ekranie. Dzieci konkurowały ze sobą indywidualnie i w grupach. Okazało się, że to dziewczynki lepiej odpowiadały na pytania, ale głównym zwycięzcą został nasz kolega - Krzyś Lisowski, który otrzymał dyplom.  








Ta wycieczka podobała się wszystkim, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mam nadzieję, że tak przedstawione wiadomości zostaną w głowach na długo.

poniedziałek, 18 listopada 2013

"Puc, Bursztyn i goście" - na wiejskim podwórku



Jedną z ulubionych lektur dla dzieci w klasie drugiej jest książka Jana Grabowskiego pt. "Puc, Bursztyn i goście". W klasie czytaliśmy dłuższe jej fragmenty, a niektóre dzieci same czytają tę książkę w domu.










Opowiada ona o mieszkańcach wiejskiego podwórka, którym życie upływało leniwie i beztrosko. Wszystko się zmieniło, gdy pewnego dnia z Warszawy przyjechały dwa rozpieszczone pieski: Mikado i Tiuzdej. Dzięki kundelkom: Bursztynowi i Pucowi, ci rasowi goście poznali uroki prawdziwego wiejskiego życia i przeżyły zabawne przygody.



Dzieciom bardzo się podobały perypetie tych nieznośnych psiaków, a najbardziej awantura na podwórku, podczas której poszkodowani byli wszyscy mieszkańcy podwórka.



Lektura stała się inspiracją dla dzieci, które wraz z rodzicami w domach wykonały przepiękne makiety wiejskich podwórek. Sylwetki zwierząt dzieci miały gotowe, ale do zrobienia całej makiety podwórka potrzeba było jeszcze wielu innych elementów. Tu właśnie wszyscy błysnęli pomysłami i talentami.




Na naszych podwórkach znalazły się domki, drzewa, obory, kurniki, ogródki warzywne, stawy, budy dla piesków, studnie, sznury z suszącym się praniem, a nawet wóz pełen siana i dawna toaleta.  W swoich makietach dzieci wykorzystały głównie materiały papiernicze, pudełka, a także materiały przyrodnicze, tj.: gałązki, listki, słomę, kamyki, muszelki, patyczki. Wszystkie podwórka utworzyły wielką, kolorową wieś. Dzieci już na pewno zapamiętają, co się może znaleźć na wiejskim podwórku.

Wiejskie podwórka


Wszystkie podwórka można obejrzeć powyżej klikając obrazek, a jest co oglądać, każde podwórko jest inne, każde ma w sobie coś wyjątkowego, a wszystkie są piękne.

niedziela, 10 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości



11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, jest to najważniejsze polskie święto. To rocznica wyzwolenia naszego kraju spod zaborów, w których Polska trwała aż 123 lata. W tym dniu wspominamy postaci Polaków, dzięki którym Polska stała się wolna. Jedną z najważniejszych jest Józef Piłsudski. Odegrał bardzo ważną rolę wyzwalając ojczyznę spod zaborów. Później został Marszałkiem Polski i przez wiele lat umacniał niepodległość.

Na zajęciach wróciliśmy pamięcią do odległych czasów powstania naszego państwa, kiedy to Lech założył pierwszy gród - Gniezno, a za swój znak obrał białego orła, który stał się na wieki symbolem narodowym naszej ojczyzny. Z uwagą prześledziliśmy również, jak zmieniał się nasz orzeł na przestrzeni wieków.

Na koniec dzieci rozwiązywały test dotyczący historii naszego kraju, prawie wszyscy doskonale sobie z nim poradzili.



Tym, którzy interesują się historią Polski polecam film Tomasza Bagińskiego pt.: "Animowana historia Polski", przedstawiający w wielkim skrócie historię naszego państwa od początku aż po czasy współczesne.


We wszystkich polskich miastach odbędą się uroczyste obchody Święta Niepodległości. W naszym mieście plan uroczystości wygląda następująco:


czwartek, 7 listopada 2013

Pomagamy zwierzętom


W ostatnich dniach w naszej szkole organizowana była akcja charytatywna na rzecz Ośrodka Adopcyjnego dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonce. 

Dzieci z naszej klasy bardzo licznie włączyły się do udziału w akcji i przyniosły dla bezdomnych zwierząt m.in. kocyki, materace, karmę, miseczki, zabawki itp. 

Wszyscy bardzo dobrze rozumiemy potrzeby tego ośrodka, a poza tym lubimy kotki i pieski i kierując się odruchem serca pragniemy polepszyć ich los.

Mam nadzieję, że te dary, choć w niewielkim stopniu, pomogą bezdomnym zwierzętom w tym trudnym dla nich czasie.





Więcej informacji na temat działalności Ośrodka Adopcyjnego dla Bezdomnych Zwierząt, a także zdjęcia zwierząt czekających na adopcję można znaleźć TUTAJ.

piątek, 1 listopada 2013

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Ciszą cmentarną ukołysani,
z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju. 


Elżbieta Daniszewska 













Dla tych, którzy odeszli


Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.



Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada. 

Dorota Gellner


Przed nami bardzo ważne i bardzo nastrojowe dni, podczas których będziemy odwiedzać cmentarze w różnych zakątkach naszego kraju. Na pewno będzie nam towarzyszył nastrój zadumy, tęsknoty i zamyślenia. 
Szczególnie w tych dniach wspominamy naszych bliskich, których już z nami nie ma, tęsknimy za nimi i w dowód pamięci zapalamy znicze na ich grobach. 
To święto, tak bardzo związane z polską tradycją, jest dla wszystkich Polaków wyjątkowe.
Pamiętajmy o zapaleniu świeczki na grobach opuszczonych i zapomnianych, grobach żołnierzy poległych w walce za nasz kraj, pomódlmy się za wszystkich zmarłych.