środa, 31 października 2012

Wszystkich Świętych



1 listopada Polacy  od wieków obchodzą Wszystkich Świętych, a 2 listopada tzw Zaduszki. To tradycja mocno zakorzeniona w naszej historii i religii. W tych dniach udajemy się na cmentarze, aby uczcić pamięć naszych bliskich zmarłych. Modlimy się przy grobach, zapalamy świece. To także czas wspomnień o naszych przodkach, dzięki którym żyjemy. Naszemu świętu towarzyszy zaduma i zamyślenie. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli ....


"Święto zmarłych"

Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.

Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

których ju
ż nie ma.

Wspominają drogie imiona,

zasłaniają lampki przed wiatrem,

dla tych bliskich wieńce zielone

i bukiety jesienne pełne kwiatów.

 

H. Bechler

wtorek, 30 października 2012

Jubileusz 25 - lecia szkoły







Dzisiaj w naszej szkole miały miejsce uroczystości związane z bardzo ważnym dla nas jubileuszem 25 - lecia powstania naszej placówki. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wzięli udział we mszy św., którą odprawił ksiądz proboszcz. Następnie 5 - osobowe delegacje ze wszystkich klas uczestniczyły w uroczystej akademii. 


Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Wszyscy z uwagą wysłuchali okolicznościowych przemówień, wspomnień i życzeń, a później z wielkim zainteresowaniem oglądali część artystyczną przygotowaną przez starsze koleżanki i kolegów.


Na uroczystości naszą klasę reprezentowali: Paulinka i Karolinka Kustosik, Kubuś Rzempołuch, Antoś Domitrz i Lonek Karpiński. Delegaci byli ubrani w galowe stroje, bo okazja była wyjątkowa.


Miłą pamiątką tego dnia dla każdego ucznia będzie znaczek z wizerunkiem patronki naszej szkoły - św. Królowej Jadwigi. Taki okolicznościowy prezent wykonał dla wszystkich dzieci tata jednego z uczniów naszej szkoły.






poniedziałek, 29 października 2012

Halloween





Święto Halloween przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych i ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Obchodzone jest 31 października, dzień przed dniem Wszystkich Świętych. Podoba się ono dzieciom i młodzieży, bo jest to święto pełne żartów i zabaw.




Dzieci rozmawiały na temat tego święta na lekcji języka angielskiego i bardzo gruntownie przygotowały się do tematu - w klasie zaroiło się od duchów, strzyg, upiorów, dyń, czarownic i innych rekwizytów związanych ze świętem. Potraktowaliśmy to jako elementy wesołej zabawy.













środa, 17 października 2012

Na grzyby


W ciągu ostatnich dni mówiliśmy na zajęciach o darach lasu. Jednym z nich są grzyby. Właśnie teraz jest na nie sezon, ale tylko prawdziwi znawcy mogą wyruszać na grzybobranie bez atlasów, pozostali powinni bardzo skrupulatnie sprawdzać w książce, co takiego udało się znaleźć. Niektórzy dobrze znają się na różnych gatunkach grzybów, tak jak bohater naszego wiersza i nie zbierają tych "brzydkich". Jednak te trujące muchomory są tak piękne, że bez żalu zostawiajmy je w lesie.

GRZYBY

Liczy, liczy krasnoludek             
trzy brązowe grzybki:
ten jest pierwszy,             
ten jest drugi,             
a trzeci jest brzydki.             
Potem znowu krasnoludek
wszystkie grzybki liczy:             
mój jest pierwszy,                     
mój jest drugi,
trzeci będzie niczyj!
    
    Włożył grzybki do koszyczka
i zaniósł je mamie.
Będą dzisiaj na kolację
dwa grzyby w śmietanie.

                     Irena Landau

Przy okazji ilustrowania scenki z wierszyka o krasnoludku dzieci utrwaliły sobie przeliczanie do trzech. A poniżej wszystkie ilustracje, które wykonały dzieci:

krasnoludek

Niżej film o tym, jak Miś Uszatek z przyjaciółmi wybrał się na grzyby i kogo przy okazji znalazł.


niedziela, 14 października 2012

Święto Edukacji Narodowej




W Dniu Nauczyciela dzieci z pomocą swoich rodziców przygotowały mi piękną niespodziankę: śliczne laurki wraz z barwną jesienną kompozycją roślinną.
Oto ona






Takie prezenty zawsze są najmilsze, bo własnoręcznie wykonane, a dzieci które na razie potrafią napisać tylko kilka liter wyraziły swoją sympatię i złożyły życzenia w postaci czerwonych serduszek i kolorowych kwiatów na laurkach oraz szczerych uśmiechów.


środa, 10 października 2012

5 - latki w naszej klasie



Dzisiaj już po raz drugi gościliśmy w naszej klasy dzieci 5 - letnie. Podczas poprzedniej wizyty dzieci tylko oglądały naszą klasę i szkołę, a dzisiaj już uczestniczyły w zajęciach.

Najpierw z zainteresowaniem oglądały zniszczoną przez starsze książkę i wspólnie z pierwszakami doszły do wniosku, że takiej książki nikt nie będzie chciał czytać. Stwierdziły, że nie wolno niszczyć książek rysując po niej lub zaginając jej rogi. Do zaznaczania miejsca, gdzie skończyło się czytać służy zakładka.
dzieci

Zakładki mogą być różne: wykonane z wełny, plastiku, papieru, uszyte z materiału lub kupione. Dzieci samodzielnie wykonały zakładki z papieru. Niektórym bardzo łatwo udało się poprzeplatać kolorowe paseczki, inni potrzebowali pomocy.

Zakładki do książek

W efekcie każdy uczeń miał zrobioną ładną, kolorową zakładkę, którą włoży do książeczki i będzie nią zaznaczał odpowiednie miejsce w swojej książce.









wtorek, 9 października 2012

Kącik przyrodniczy






Mamy już w klasie niewielki kącik przyrodniczy. To jesień dostarczyła nam wielu ciekawych eksponatów.

Karol przygotował piękną jesienną kompozycję: na świeżym mchu stoi kasztanowy konik, jeżyk, leżą liście, gałązki wrzosu i żołędzie. Ola wraz z mamą wykonała śliczny bukiet róż z jesiennych liści. Amelka, Gabrysia, Kacper i Kuba Siemiątkowski przynieśli ususzone kolorowe liście. 



W kąciku mamy też barwne pajączki, które z kasztanów oplecionych kolorową włóczką zrobili Julia i Kuba Rzempołuch. W koszyczkach znajdują się warzywa, kasztany, orzechy, żołędzie i szyszki.

Jest tu też jesienny obrazek namalowany przez Zuzię.

Na bieżąco będziemy wzbogacać nasz kącik ciekawymi eksponatami przyrodniczymi. Mam nadzieję, że przyczyni się on do zwiększenia zainteresowania dzieci otaczającą przyrodą, a poza tym będzie dawał im nie tylko zadowolenie, ale i dostarczał wiadomości.


poniedziałek, 8 października 2012

Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka





Dzisiaj dzieci obejrzały w wołomińskim kinie KULTURA przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. "Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka". Była to nowa wersja znanej dzieciom bajki o Smoku Wawelskim.





Historia zaczyna się w momencie, gdy mieszkańcy Krakowa dowiadują się o porwaniu Profesora Baltazara Gąbki - wybitnego badacza latających żab - przez zbirów króla Krainy Deszczowców. Wielki przyjaciel profesora - książę Krak - namawia Wawelskiego Smoka, aby wraz z kucharzem Bartolinim wyruszył na ratunek Profesorowi. W ślad za nimi podąża tajemniczy szpieg z Krainy Deszczowców, który przez całą podróż próbuje spowolnić pościg. Nasi bohaterowie przeżywają wiele przygód, ale przyjaźń i dobro pozwalają im pokonać wszystkie przeszkody.

Dopełnieniem gry aktorów były barwne kostiumy, piękna oprawa muzyczna oraz bogata scenografia.

Myślę, że spektakl podobał się wszystkim widzom.

Niżej dla przypomnienia 1 odcinek starej wersji filmu o porwaniu profesora Baltazara Gąbki.